علت زود جذب شدن ژل لب چیست؟ + راه حل‌ها قطعی

علت زود جذب شدن ژل لب چیست؟

با افزایش سن به طور طبیعی از حجم عضلات صورت کاسته می‌شود و شادابی و جوانی آن‌ها از بین می‌رود. لب‌ها نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با گذشت عمر حجم آن‌ها کم شده، حالت برجستگی و ارتفاع آن‌ها کاهش می‌یابد. اما با پیشرفت علم پزشکی و زیبایی برای رفع این مشکلات و برگرداندن زیبایی لب‌ها روش تزریق ژل لب به وجود آمد. در حال حاضر برای برگرداندن زیبایی لب‌ها از اسید هیالورونیک به عنوان ژل تزریقی استفاده می‌کنند؛ این اسید یک ماده ژل مانند بوده که از نوع خاصی باکتری به دست می‌آید. زمانی که این ژل به لب تزریق می‌شود با مولکول‌های آب موجود در بافت‌های لب متصل شده و در لب‌ها حالت برجستگی ایجاد می‌کند. اما این برجستگی تا مدت زمان معینی ماندگار است و در صورت مراقبت ناصحیح می‌تواند خیلی زود اثر تزریق ژل از بین برود. در این مقاله از تزریق ژل ایران به طور کامل در مورد علت زود جذب شدن ژل لب صحبت می‌کنیم.

ژل لب

علت زود جذب شدن ژل لب

تزریق ژل لب یکی از روش‌های رایج برای خوش فرم شدن لب‌ها و جلوگیری از کم حجم شدن آن‌ها است؛ البته این کار می‌تواند عوارضی به دنبال داشته باشد. همچنین بعد از تزریق ژل لب باید مراقبت‌هایی انجام شود تا زمان ماندگاری ژل در لب افزایش یابد و همچنان تا مدت‌ها برجستگی لب‌ها حفظ شود. در این بخش از مقاله به بررسی علت زود جذب شدن ژل لب می‌پردازیم.

۱٫تاثیر سوخت و ساز بدن بر طول عمر ژل لب

مکانیسم بدن به عنوان مهم‌ترین علت زود جذب شدن ژل لب می‌تواند میزان کالری سوزی بدن را تنظیم کند. به طوری که اگر میزان سوخت و ساز در بدن زیاد باشد باعث افزایش سرعت از بین رفتن ژل تزریق شده به لب می‌شود.

۲٫حرکت زیاد لب‌ها در تجزیه سریع ژل لب

ژل اسید هیالورونیک که به لب‌ها تزریق می‌شود با پیوندی به آب بافت لب‌ها متصل شده است؛ در صورتی که لب‌ها به طور مداوم حرکت کنند این پیوندها شکسته شده و ژل تجزیه می‌شود در نهایت حالت برجستگی لب‌ها از بین می‌رود. از این رو حرکت لب در اثر غذا خوردن و جویدن، صحبت کردن و بوسیدن می‌تواند علت زود جذب شدن ژل لب باشد. البته میزان تأثیر این علل بر تجزیه ژل لب به کیفیت ژل تزریق شده و خود شخص و مراقبت‌هایی که انجام می‌دهد، بستگی دارد. 

۳٫کیفیت و میزان ژل تزریقی

در برخی موارد ممکن است طول عمر ژل را بیشتر از میزان واقعی آن برآورد کنند؛ ولی در واقع ژل لب خیلی سریع‌تر از زمان گفته شده از بین برود. علت زود جذب شدن ژل لب در این موارد بستگی به کیفیت و میزان ژل تزریق شده به لب دارد. هنگامی که ماندگاری ژل لب برای یک سال تخمین زده می‌شود به این معنی نخواهد بود که دقیقا ژل تا روز آخر ۳۶۵ روز سال دوام می‌آورد. در صورتی که ممکن است نزدیک به یک سال یا بیشتر از این مقدار نشانه‌هایی از ژل لب در لب‌ها دیده شود.

۴٫سن و میزان تولید کلاژن بدن

افزایش سن دیگر علت زود جذب شدن ژل لب است که به طور طبیعی با گذشت سن تولید کلاژن در بدن کاهش می‌یابد. در صورتی که فرد مسنی اقدام به تزریق ژل لب نماید در مقایسه با شخص جوانی که تزریق ژل به لب انجام داده سرعت جذب شدن ژل در لب‌های این فرد مسن بیشتر است. چرا که تولید کلاژن در بدن افراد مسن بسیار کم انجام می‌شود.

ژل لب

نکته مهم در مورد تمدید تزریق ژل لب

بدون در نظر گرفتن نوع ژل، کیفیت و میزان ژل تزریق شده به لب ها باید سالی یک یا دو بار نسبت به تکرار تزریق ژل اقدام کرد. کاهش تدریجی و ظرافت اندازه لب ها طی چند ماه نشان دهنده نیاز به تکرار مجدد ژل خواهد بود. همان طور که گفتیم یک علت زود جذب شدن ژل لب و مدت دوام آن، مقدار ژل تزریق شده است. چنانچه در مرحله ابتدایی تزریق ژل به میزان بیشتر از مقدار مورد نیاز انجام شود می تواند دوام و ماندگاری بیشتری داشته باشد؛ زیرا این ژل توسط بدن تجزیه می‌شود و چون مقدار زیادی این ژل موجود است زمان طولانی‌تری برای تجزیه آن نیاز خواهد بود.

راه حل‌های قطعی برای جلوگیری از سریع جذب شدن ژل لب

عوامل زیادی روی ماندگاری ژل لب موثر هستند که با رعایت آن‌ها ژل تزریق شده به لب می‌تواند تا مدت زمان نسبتا طولانی نیازی به تکرار نداشته باشد. تا اینجای مقاله چند علت زود جذب شدن ژل لب را توضیح دادیم در ادامه مطلب به عواملی که روی ماندگاری ژل لب تأثیر دارند می‌پردازیم. 

۱٫مراجعه به مراکز درمانی معتبر: مراکز درمانی معتبر با داشتن پزشکان ماهر می توانند خدمات با کیفیتی را ارائه دهند؛ همان طور که گفتیم یک علت زود جذب شدن ژل لب استفاده از مواد بی‌کیفیت در تزریق ژل لب است همین امر سبب کاهش ماندگاری ژل لب می‌شود. در صورتی که استفاده از ژل مرغوب و با کیفیت و انجام تزریق توسط پزشک با تجربه می‌تواند باعث افزایش ماندگاری ژل تزریق شده تا مدت زیادی شود.

۲٫دستکاری نکردن لب بعد از تزریق ژل: بسیاری از پزشکان بعد از تزریق ژل به لب به فرد توصیه می‌کنند که از ماساژ دادن لب یا دستکاری آن خودداری کند؛ زیرا دست زدن بی مورد به لب می‌تواند یک علت زود جذب شدن ژل لب باشد. 

۳٫نوشیدن آب به میزان کافی : همان طور که بیان شد در تزریق ژل لب، این ماده با آب موجود در بافت لب پیوند ایجاد می‌کند و حالت برجستگی لب به وجود می‌آید. همچنین مواد تزریق مثل فیلرها حاوی اسید هیالورونیک هستند و این مواد آب را میزان زیادی جذب می‌کنند. از این رو هر چه بافت لب آب بیشتری داشته باشد این پیوندها بیشتر بوده و ماندگاری ژل لب افزایش می‌یابد. در صورتی که آب مقدار کافی به بدن نرسد در اثر سوخت و ساز بالای بدن ژل به سرعت تجزیه می‌شود؛ بنابراین عدم نوشیدن آب می‌تواند یک علت زود جذب شدن ژل لب باشد.

۴٫قرار نگرفتن در معرض نور آفتاب: نور خورشید دارای اشعه‌های فرابنفش بوده که روی سلامت پوست تاثیر منفی می‌گذارد؛ بنابراین می‌تواند بعد از تزریق ژل نیز ماندگاری آن را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین نور آفتاب را می توان یک علت زود جذب شدن ژل لب دانست؛ زیرا اشعه‌های آفتاب بافت پوست را تخریب کرده و باعث از بین رفتن ژل تزریق شده می‌شوند. استفاده از کرم ضد آفتاب و دوری از قرار گرفتن در معرض نور خورشید روی ماندگاری ژل لب تاثیر زیادی دارد.

۵٫مصرف ویتامین های مناسب مثل روی یا زینک:  روی ماده ای در بدن است که به گفته پزشکان تاثیر مستقیمی روی ماندگاری ژل تزریق شده و بوتاکس دارد؛ بنابراین بعد از تزریق ژل مصرف این ویتامین توصیه می‌شود. همچنین بعد مصرف مواد غذایی کلاژن ساز مثل میوه، سبزیجات و کاهش مصرف چربی‌ها، قندهای مضر، نوشیدنی‌های گازدار و غذاهای فست فودی بعد از تزریق فیلر یا بوتاکس و ژل می‌تواند به زمان ماندگاری آن‌ها کمک زیادی کند.

۶٫کنترل فشارهای عصبی و استرس: در اثر استرس و فشار عصبی هورمون کریستو ترشح می‌شود که بر سرعت چین و چروک پوست می‌افزاید؛ بنابراین برای افزایش ماندگاری ژل لب باید بعد از تزریق ژل استرس را کنترل کرد.

۷٫اجتناب از انجام حرکات ورزشی سنگین

درست است که ورزش کردن برای سلامتی جسم و روح بسیار مفید است؛ ولی انجام ورزش‌های سنگین بعد از تزریق ژل لب باعث افزایش تعریق بدن شده و به سرعت ژل تزریق شده را جذب می‌کند.

جمع بندی

تزریق ژل لب سبب برجسته‌تر شدن لب‌ها، تغییر فرم لب‌ها، ایجاد لبخند و حذف چروک‌های لب می‌شود. از این رو یک روش درمانی و زیبایی بسیار مفیدی خواهد بود؛ ولی این نوع تزریق می‌تواند مدت زمان ماندگاری کوتاهی داشته باشد که برای افزایش دوام ژل تزریق شده باید علت زود جذب شدن ژل لب را بدانیم تا با رعایت نکات مراقبتی بتوانیم تعداد دفعات تکرار تزریق ژل را کاهش دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *