مراقبت های بعد از تزریق ژل لب

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب

بعد از تزریق ژل چه نکاتی را باید رعایت کرد [مراقبت های بعد از تزریق ژل لب]

تزریق ژل لب برای حجیم سازی لب کاربرد دارد و ظاهر افراد را جذاب‌تر می‌کند. ژل یا فیلر در داخل پوست لب تزریق می‌شود و باعث حجیم شدن بافت لب می‌شود. امروزه انجام عمل‌های زیبایی و تزریق ژل در جوامع مختلف و به‌خصوص در میان خانم‌ها رواج پیداکرده است؛ اما اگر مراقبت های بعد از تزریق ژل لب را انجام ندهند ممکن است دچار مشکلاتی شوند. البته بعد از انجام تزریق ژل لب نیازی به استراحت کردن نیست و افرادی که اقدام به تزریق ژل نموده‌اند می‌توانند به‌راحتی فعالیت‌های روزانه خودشان را انجام دهند.

 اما تزریق ژل دارای عوارضی مانند کبودی و تورم است و هر چه بیشتر مراقبت‌های بعد از تزریق ژل رعایت شود، تزریق تأثیر بیشتری خواهد داشت. البته مراقبت‌های بعد از تزریق ژل برای هر فردی متفاوت است؛ اما به‌صورت عمومی توصیه‌هایی برای مراقبت بعد از تزریق ژل لب وجود دارند که در ادامه این مقاله از ژل ایران مشاهده می‌فرمایید.

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب

افرادی که اقدام به تزریق ژل لب می‌کنند، معمولاً پس از انجام عمل احساس می‌کنند که لب‌های آن‌ها بیش‌ازحدی که توقع داشته‌اند بزرگ‌شده. همین امر ممکن است آن‌ها را دچار نگرانی کند؛ اما جای هیچ گونه نگرانی نیست چرا که عمل تزریق باعث ایجاد التهاب موقتی می‌شود که معمولاً پس از یک هفته از بین می رود. البته برخی از افراد پس از ۲۴ تا ۴۸ ساعت به حالت عادی بر می گردند و دیگر ورم یا کبودی ندارند.

معمولاً برای اینکه شکل واقعی لب تثبیت شود به سه هفته زمان نیاز است که در این مدت باید به مراقبت‌های بعد از تزریق ژل لب توجه شود. مسلماً تزریق ژل یا یک ماده خارجی به داخل بدن موجب کبودی تورم یا قرمزی می‌شود که جز عوارض جانبی این عمل است؛ اما اگر افرادی که اقدام به تزریق ژل لب نموده‌اند به توصیه های بهداشتی و مراقبتی توجه کنند این مشکل به سرعت برطرف می‌شود.

استفاده از کمپرس یخ

استفاده از کیسه یخ یا کمپرس یخ و قرار دادن آن روی لب ها باعث می‌شود تا کبودی و تورم به سرعت از بین برود. بلافاصله بعد از عمل معمولاً به افرادی که ژل لب تزریق کردند یخ داده می‌شود تا برای از بین بردن التهاب پوست لب استفاده کنند و به این افراد گفته می‌شود تا هر پنج دقیقه یکبار تا ۶ ساعت از کمپرس یخ روی ناحیه ورم کرده استفاده کنند.

خودداری از فعالیت شدید

بهتر است به مدت ۴۸ ساعت پس از انجام عمل تزریق ژل از ورزش های شدید و فعالیت‌های بدنی که باعث بالا رفتن ضربان قلب و فشار خون می شوند خودداری کنید. چرا که این فعالیت‌های شدید ممکن است باعث افزایش تورم و کبودی در ناحیه لب ها شود البته پیاده روی آرام مشکلی ندارد و افراد می‌توانند کارهای روزانه خودشان را پس از انجام تزریق ژل لب از سر بگیرند اما ورزش های شدید که باعث عرق کردن می‌شود به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

نوشیدن مایعات

نوشیدن آب بهترین درمان برای از بین بردن ورم لب بعد از تزریق ژل است. سعی کنید به میزان زیاد آب بنوشید تا تورم و کبودی لب کاهش پیدا کند.

 مصرف میوه و سبزیجات

مصرف میوه و سبزیجات و پرهیز از خوردن نمک و سدیم باعث می‌شود تا تورم در مدت زمان کوتاهی از بین برود.

عدم استفاده از سونا یا حمام بخار

 ۴۸ ساعت بعد از تزریق ژل لب به سونا یا حمام بخار نروید. چرا که گرمای بیش از حد و بخار زیاد تورم لب ها را افزایش می دهد.

استفاده از مسکن مناسب

معمولاً پزشکان پس از انجام تزریق ژل مسکن های مناسبی را برای بیماران خود تجویز می‌کنند؛ بنابراین بهتر است از مسکن های مناسب مانند تیلنول که پزشک برای شما تجویز می‌کند استفاده کنید به هیچ وجه از بروفن یا داروهایی که خون را رقیق می‌کنند استفاده نکنید.

 روی صورت نخوابید!

پس از تزریق ژل از بالش های بلند استفاده کنید تا میزان تورم کاهش پیدا کند. به هیچ وجه روی صورت نخوابید اگر ناحیه محل تزریق را روی بالش فشار دهید باعث می‌شود تا فیلر ها جابجا شوند بنابراین یکی از نکاتی که برای مراقبت بعد از تزریق ژل باید به آن توجه کنید نحوه خوابیدن است. به هیچ وجه نباید فشاری روی ناحیه تزریق وارد شود چرا که باعث می‌شود ژل در صورت شما به حرکت در بیاید و به نتیجه دلخواهتان نرسید. اگر سر شما در ارتفاع بالاتری نسبت به سایر قسمت های بدن قرار داده باشد بهترین حالت ممکن است.

آرایش نکنید

به مدت ۲۴ ساعت پس از تزریق ژل از رژ زدن و آرایش صورت پرهیز کنید.

مصرف سیگار

در صورتی که به تازگی عمل تزریق ژل لب انجام داده اید، این نکته را بدانید که سیگار کشیدن باعث می‌شود تا دچار عفونت شوید. قرار گرفتن در محیطی که دود سیگار وجود دارد برای شما مضر است.

الکل مصرف نکنید!

نوشیدن الکل ۲۴ ساعت بعد از عمل تزریق ژل لب ممنوع است. چرا که باعث افزایش ورم و همچنین کبودی لب ها می‌شود. بهتر است تا چند روز الکل مصرف نکنید.

از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید خودداری کنید!

پس از تزریق ژل به هیچ وجه در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید. چرا که ممکن است باعث بدتر شدن تورم و کبودی شود. اگر ناچار شدید در فضای باز بمانید از کرم ضدآفتاب و کلاه های آفتابگیر استفاده کنید.

مصرف داروی تبخال

افرادی که همیشه سابقه تبخال دارند باید قبل از انجام عمل تزریق ژل لب با پزشک خود مشورت کنند و داروی ضد ویروس یا داروی تبخال مصرف کنند تا دچار این مشکل نشوند.

 از مصرف فلفل و ادویه پرهیز کنید!

خوردن غذا هایی که تند هستند و ادویه فراوانی دارند، باعث تحریک لب ها شده و ممکن است ورم آن ها را افزایش بدهند؛ بنابراین بلافاصله بعد از عمل از خوردن چنین غذاهایی خودداری کنید.

از ماساژ دادن لب خودداری کنید!

یکی از مراقبت‌های بعد از تزریق ژل لب این است که ناحیه ای که در آنجا تزریق صورت گرفته ماساژ ندهید. چرا که باعث افزایش علائم مانند کبودی و تورم می‌شود.

 

انجام لیزر پس از تزریق ژل لب

تا یک ماه بعد از تزریق به هیچ وجه لیزر انجام ندهید. البته پس از گذشت یک ماه لیزر درمانی خطری ندارد.

از پرواز کردن بلافاصله پس از تزریق ژل لب پرهیز کنید!

پرواز کردن با هواپیما و قرار گرفتن در کابین هواپیما باعث می‌شود تا در معرض هوای خشک قرار بگیرید و به علت ارتفاع زیاد تحت تأثیر فشار هواپیما قرار گرفته و تورم و کبودی لب شما افزایش پیدا کند. تا سه روز بعد از انجام تزریق ژل به لب ها بسیار آسیب پذیر هستند؛ بنابراین بهتر است صبر کنید تا پس از بهبود یافتن عوارض تزریق پرواز خود را انجام دهید.

ناحیه تزریق ژل را نخارانید!

پس از تزریق ژل به هیچ وجه لب ها یا قسمت هایی که به آن ها ژل تزریق شده است را نخارانید. چرا که ماساژ دادن و خاراندن باعث تشدید تورم می‌شود. البته گاهی اوقات پس از گذشت ۲۴ ساعت و از بین رفتن بی حسی ممکن است حس کنید که زیر پوست شما توده ای وجود دارد. در صورتی که توده کوچک باشد می توانید به آرامی آن را ماساژ دهید؛ اما اگر توده بسیار بزرگ بود حتما باید با پزشک مشورت کنید و به هیچ وجه آن را ماساژ ندهید.

غذای داغ نخورید

 یکی از مشکلاتی که پس از تزریق ژل لب به وجود می‌آید این است که لب ها به‌صورت موضعی بی حس می شوند. تا چند ساعت شما باید از خوردن غذاهای داغ پرهیز کنید. چرا که ممکن است خوردن نوشیدنی یا غذای داغ باعث سوزش لب‌های شما شود، اما شما به دلیل اینکه دچار بی حسی شده اید این داغی را حس نکنید و همین باعث بدتر شدن تورم و کبودی لب ها شود.

 البته مشکل دیگری که به دلیل بی حسی لب ها وجود به وجود می‌آید این است که ممکن است ناخواسته لب خود را گاز بگیرید و همین باعث بدتر شدن کبودی شود. بهتر است تا چند ساعت بعد از عمل تزریق ژل چیزی نخورید و یا از دیگران کمک بگیرید.

علائم هشدار دهنده بعد از تزریق ژل لب

استفاده از ژل لب و فیلر پوست برای حجیم کردن لب ها و افزایش زیبایی صورت مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به اینکه این روش تقریبا کم خطر است بسیاری از افراد علاقه دارند تا برای حجیم کردن لب ها از ژل استفاده کنند؛ اما ممکن است برخی از افراد علائم خطرناک و هشدار دهنده ای داشته باشند که نیاز به بررسی و مراقبت داشته باشد. مراقبت های بعد از تزریق ژل لب .

در صورتی که پس از تزریق ژل، کبودی در اطراف لب پخش شود و احساس درد شدید در ناحیه تزریق وجود داشته باشد خطرناک است! اگر بیمار پس از تزریق ژل احساس کند که اطراف لب هاش شدیداً گرم شده و حال بدی داشته باشد باید حتماً با پزشک خود تماس بگیرید و از مشاوره و راهنمایی های پزشک استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *